اجرای حکم اعدام یک کودک‌مجرم

حکم اعدام رامین سعادت، زندانی جوان کُرد و اهل میاندوآب که در سن ۱۷ سالگی به اتهام “قتل عمد” بازداشت شده بود، در زندان مرکزی این شهر به اجرا در آمد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سحرگاه روز شنبه ٢٩ اردیبهشت ماه ١٤٠٣ (١٨ می‌٢٠٢٤)، حکم اعدام رامین سعادت، جوان ۲۰ اهل روستای “دولت‌آباد” (شامات) از توابع شهرستان میاندوآب که در حین ارتکاب جریم زیر ۱۸ سال بوده در زندان مرکزی این شهرستان اجرا شد.

به گفته یک منبع مطلع، حکم اعدام این زندانی در حالی در سن ۲۰ سالگی اجرا شده که وی، چهار سال پیش و روز دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ (۱۶ دسامبر ۲۰۲۰) در سن ۱۷ سالگی، بازداشت و به اتهام قتل عمد توسط دادگاه انقلاب میاندوآب به اعدام محکوم شده بود.

خبر اعدام این کودک مجرم تا زمان تنظیم این خبر، در رسانه‌های حکومتی به ویژه رسانه‌های نزدیک به قوه قضاییه اعلان نشده است.

با استناد به آمار هه‌نگاو، طی سال ۲۰۲۳ میلادی حکم اعدام دست‌کم پنج کودک مجرم در زندان‌های خرم‌آباد (۲ مورد)، چابهار، سبزوار و قزلحصار کرج اجرا شده است که. این پنج زندانی در در حین ارتکاب جرم سن آنها زیر ۱۸ سال و کودک بوده‌اند و حتی یکی از آنها به نام حمید آذری در هنگام اجرای حکم اعدام نیز ۱۷ سال سن داشته است.

کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل که توسط اکثر کشورهای جهان امضا و تصویب شده، صراحتاً حقوق اساسی کودکان را تضمین می‌کند و شامل ممنوعیت استفاده از مجازات‌های سخت یا بیرحمانه، از جمله اعدام، برای افراد زیر ۱۸ سال است با این حال در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران همچنان حکم اعدام کودکان مجرم اجرا می‌شود.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها