در روزهای گذشته ۳ کولبر در مناطق مرزی بانه، در پی تیراندازی نیروهای نظامی کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، ۳ کولبر در مناطق مرزی بانه طی دو واقعه، کشته و زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، روز شنبه ۱ مرداد ماه ۱۴۰۱، دو برادر در مرز مالتە و گلەسور بانه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی زخمی و یکی از آنها جان خود را از دست داد.

هویت آنها “سعدالله یونسی و علی یونسی فرزندان حسین، اهل روستای گله سور از توابع شهرستان بانه” عنوان شده است. سعدالله یونسی متاهل و علی یونسی مجرد است.

سعدالله یونسی بر اثر جراحات وارده جان خود را از دست داد و علی یونسی از ناحیه ران پا به شدت زخمی و در بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی تحت مداوا می باشد.

همچنین روز جمعه ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱، یک کولبر در هنگه ژال بر اثر شلیک مستقیم نظامیان، زخمی شد.

هویت وی ” امیر اهل بوکان و ساکن بانه” عنوان شده است. این کولبر بر اثر جراحات وارده ناشی از ۳ گلوله، در بیمارستان صلاح الدین ایوبی بانه تحت مراقبت های پزشکی است.

در این گزارش آمده است: نیروهای نظامی بدون اخطار قبلی این کولبران را هدف شلیک مستقیم قرار داده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۱ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۳ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۸۱ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۱۶ کولبر زخمی شدند و ۱۲ کولبر جان باختند.

 

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها