تفتیش منزل یک شهروند بهائی

هویت یکی دیگر از شهروندان بهائی که روز یکشنبه ۹ مرداد، منزلش در تهران توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته است، توسط هرانا احراز شد. روز یکشنبه منازل شمار زیادی از شهروندان بهائی در شهرهای مختلف ایران مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت و ۷ تن نیز بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱، منزل یک شهروند بهائی ساکن تهران توسط نیروهای وزارت اطلاعات مورد تفتیش قرار گرفت.

هویت این شهروند “مهسا مهدوی، مربی موسیقی کودک” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «نیروهای امنیتی برخی از لوازم شخصی از جمله تلفن همراه این شهروند بهائی را توقیف کردند.»

هرانا پیشتر طی گزارشاتی از بازداشت ۷ شهروند بهائی و تفتیش منازل دستکم ۳۶ شهروند بهائی دیگر توسط نیروهای امنیتی در روز یکشنبه ۹ مرداد خبر داده بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیآن را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها