کشته و زخمی شدن دو کولبر

یکشنبه شب پانزدهم مرداد ماه، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود یک کولبر جان خود را از دست داد و یک کولبر زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز یکشنبه پانزدهم مردادماه ۱۴۰۲، تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود، مرگ و مصدومیت دو کولبر را در پی داشت.

بر اساس این گزارش، آسو کریمی، ۳۹ ساله، فرزند نوخاص، دارای فرزند، اهل روستای کومره و ساکن پاوه جان خود را از دست داد. همچنین، امید ویسی اهل شهر جوانرود زخمی شده است.

در این گزارش آمده است: “آسو کریمی بر اثر جراحات وارده و خونریزی جان باخته و پیکر وی در یکی از باغ های شوشمی پیدا و به بهداری نوسود منتقل شده است. علاوه بر این، امید ویسی نیز جهت مداوا به بیمارستان قدس در شهر پاوه منتقل شده است.”

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۴۰۱؛ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۱ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۳۳ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۲۶ کولبر زخمی شدند و ۲ کولبر جان باختند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها