در گزارش پیش رو به خودکشی کودکان و نوجوانان از فروردین ماه سال گذشته تاکنون در استان کردستان پرداخته شده است. از تاریخ ۱ فروردین ماه ۱۴۰۰ تا تیرماه امسال، دستکم ۱۲ کودک و نوجوان در شهرهای مختلف استان کردستان دست به خودکشی زده‌اند. از این تعداد ۱۱ کودک و نوجوانان جان خود را از دست داده و ۱ مورد پس از اعزام به بیمارستان توسط کادر درمان از مرگ نجات یافته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در گزارش پیش رو وضعیت خودکشی کودکان و نوجوانان در استان کردستان بررسی شده است.

نگاهی آماری به خودکشی کودکان از فروردین ۱۴۰۰ تا تیرماه ۱۴۰۱

از تاریخ ۱ فروردین ماه ۱۴۰۰ تا ۴ تیرماه سال جاری، دستکم ۱۲ کودک و نوجوان در شهرهای مختلف استان کردستان دست به خودکشی زده‌اند. از این تعداد ۱۱ کودک و نوجوانان جان خود را از دست داده و ۱ مورد پس از اعزام به بیمارستان توسط کادر درمان از مرگ نجات یافته است. ۶ مورد از این خودکشی ها توسط رسانه های غیر دولتی و ۲ مورد هم توسط خبرگزاری‌های دولتی گزارش شده است. همچنین هویت ۶ تن از این نوجوانان توسط هرانا احراز و تایید شده است.

روش ها و دلایل خودکشی کودکان

از میان خودکی های صورت گرفته ۴ تن از این نوجوانان دختر و ۸ تن دیگر پسر بوده‌اند. بیشترین روش اقدام به خودکشی از طریق حلق آویز کردن با ۸ مورد در رده نخست و سپس مصرف قرص و دارو با ۲ مورد و ۲ مورد دیگر با روش نامعلومی انجام شده است.

ممانعت خانواده از تحصیل، مشکلات خانوادگی دو مورد از دلایل اقدام به خودکشی دو دختر نوجوان ۱۳ و ۱۴ ساله در شهرستان سنندج و کامیاران عنوان شده است.

از تاریخ ۱ فروردین ماه ۱۴۰۰ تا ۴ تیرماه ۱۴۰۱، دستکم ۱۲ کودک و نوجوان در شهرهای مختلف استان کردستان اقدام به خودکشی زده‌اند. متین حسین‌پناهی، ۱۱ ساله و اهل شهرستان دهگلان کوچکترین کودک از میان این افراد است که در ۲۸ خردادماه سال جاری، به دلایل نامعلومی از طریق حلق آویز کردن دست به خودکشی زد. همچنین بزرگترین فرد نوجوانی حدودا ۱۸ ساله به نام نیما خسروی اهل سقز است که در دیماه سال گذشته به دلایل نامعلومی خود را حلق آویز کرده و جان باخت.

همچنین یک پسر نوجوان ۱۷ ساله در شهرستان سنندج از طریق مصرف قرص اقدام به خودکشی کرده که پس از انتقال به بیمارستان به کمک کادر درمان از مرگ نجات یافت.

گولاله وطن دوست، وکیل دادگستری و ساکن شهر مریوان در رابطه با پدیده خودکشی در میان کودکان و نوجوانان در کردستان به هرانا گفت: “به باور من دلیل این خودکشی ها را می‌توان به سه دسته فردی، خانوادگی و اجتماعی تقسیم کرد. کمبودهای عاطفی، احساس عدم امنیت، احساس عدم ارزشمندی و سردرگمی هویتی در نوجوانی بخشی از علل خودکشی در میان کوکان و نوجوانان است. ‌اینکه نوجوان نیاز به مایحتاحی از قبیل پوشاک و خوراک مناسب دوچرخه تفریح تبلت گوشی مناسب و ثبت نام در کلاس های موسیقی و ورزش مانند دیگر دوستان و همسن و سالانش دارد، اما متاسفانه به دلیل بیکاری، فقر و کمبود درآمد و شکاف عمیق طبقاتی، خانواده از تامین نیازهای آنان عاجز هستند.”

به گفته این وکیل دادگستری وضعیت خودکشی کودکان در کردستان به مرحله بحران رسیده و به مدیریت بحران نیاز دارد. اما نه تنها این مهم صورت نمی گیرد بلکه با افرادی که خودکشی کوکان و نوجوانان را رسانه ای کنند نیز بر خورد امنیتی می‎شود. از سوی دیگر خانواده ها نیز رغبتی به عمومی کردن مساله خودکشی فرزندانشان ندارند.

به نظر میرسد که کاهش سن اقدام به خودکشی در ایران تنها مختص استان کردستان نبوده و در سراسر کشور قابل مشاهده است که به ویژه پس از شیوع کرونا خودکشی در میان کودکان و نوجوانان روندی صعودی به خود گرفته است.

پیشتر محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در خصوص کاهش سن خودکشی در کشور گفته بود: “خودکشی در کشور روند صعودی و سن پایین به خود گرفته است. به اعتقاد من بخش زیادی از خودکشی‌ها به اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم بازمی‌گردد و از آنجایی که نوجوانان هم در فضای مجازی حضور پررنگی دارند و مدل زندگی خود را با دیگر همسالان خود مقایسه می‌کنند و وقتی به این کمبود برسند که چرا مانند دیگران زندگی نمی‌کنند ممکن است دست به خودکشی بزنند.”

افزون بر این، سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در این رابطه به یکی از خبرگزاری های داخلی گفته بود: “خودکشی نوجوانان در ایران از قدیم وجود داشته است منتها در گذشته این خودکشی‌ها منتشر نمی‌شد و مردم خبر نداشتند، اما امروزه به دلیل گسترش فضای مجازی تمام این خودکشی‌ها پوشش خبری داده می‌شود و همگان از آن مطلع می‌شوند”.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها