امروز یکشنبه ۲۶ تیرماه، در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی در منطقه مرزی “کیله” واقع در شهرستان سردشت، خودرو حامل کولبران واژگون و ۱۵ کولبر دچار حادثه شدند. یکی از کولبران در این واقعه از ناحیه کتف و دست دچار مصدومیت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبرنیوز، امروز یکشنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۱، پانزده کولبر در مناطق مرزی سردشت دچار حادثه شدند.

بر اساس این گزارش، به دنبال تعقیب و گریز نیروهای نظامی در منطقه مرزی “کیله” در سردشت، یک خودروی حامل کولبران واژگون و ۱۵ کولبر دچار حادثه شدند.

گفته می‌شود یکی از این کولبران که هویت وی مشخص نیست در این واقعه از ناحیه کتف و دست دچار مصدومیت شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۱ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۳ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۸۱ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۱۶ کولبر زخمی شدند و ۱۲ کولبر جان باختند.منطقه

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها