دادگاه رسیدگی به اتهامات سپیده قلیان

روز یکشنبه پانزدهم مردادماه، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سپیده قلیان، فعال مدنی محبوس در زندان اوین در شعبه ۱۲۰۷ کیفری دو مجتمع قضایی شهید کچویی تهران برگزار شد. این پرونده باشکایت آمنه سادات ذبیح پور، بازجو خبرنگار صدا و سیما علیه وی گشوده شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه پانزدهم مردادماه ۱۴۰۲، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سپیده قلیان، فعال مدنی محبوس در زندان اوین برگزار شد.

در جریان این جلسه که در شعبه ۱۲۰۷ کیفری دو مجتمع قضایی شهید کچویی تهران به صورت غیرعلنی برگزار شد، خانم قلیان به همراه  امیر رئیسیان، وکیل مدافع خود درخصوص شکایت آمنه سادات ذبیح پور احمدی، بازجو خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب در فضای مجازی” و اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی در فضای مجازی” به دفاع از خود پرداخته است.

امیر رئیسیان، وکیل خانم قلیان با بیان اینکه در “جلسه بعدی دادگاه باید شاکی پرونده یعنی خانم ذبیح پور در جلسه حضور داشته باشد”، اعلام کرد: “توضیحات‌ مان را ارائه دادیم و تقاضایی که از دادگاه برای رفع نقص تحقیقات داشتیم را هم اعلام کردیم و منتظریم دادگاه در این مورد تصمیمات خود را اتخاذ کند.”

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سپیده قلیان که قرار بود در تاریخ بیست و هشتم تیرماه، به صورت علنی در شعبه مذکور برگزار شود، به دلیل آنچه « رعایت حجاب و شئونات اسلامی» از جانب خانم قلیان عنوان شده بود، لغو و به تاریخ پانزدهم مردادماه ساعت ۹:۳۰ صبح موکول شده بود.

لازم به ذکر است، صدا و سیمای جمهوری اسلامی شب شنبه ۲۹ دی ماه ۹۷ با پخش گزارشی با عنوان “طراحی سوخته” به انتشار اوراق بازجویی تعدادی از دستگیرشدگان اعتراضات کارگری خوزستان و اعترافات تلویزیونی سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، علی نجاتی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه و چند تن دیگر علیه خودشان پرداخت که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.

سپیده قلیان پیش از پخش این مستند اعلام کرده بود که نیروهای وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای امنیتی او را شکنجه کرده‌اند. قوه قضائیه و وزارت اطلاعات این اظهارات را رد کردند. وی ساعاتی بعد از این اظهارات مجددا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

این فعال مدنی پیشتر در تاریخ بیست و چهارم اسفندماه ۱۴۰۱، ساعاتی پس از آزادی در مسیر تهران به دزفول توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و در تاریخ بیست و هشتم اسفندماه، به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

خانم قلیان اواسط اردیبهشت ماه سال جاری، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده است. همچنین وی در باب مجازات تکمیلی به منع عضویت در گروه یا دستجات سیاسی و اجتماعی، منع استفاده از تلفن هوشمند و منع اقامت در استان تهران و استان های مجاور به مدت دو سال محکوم شده است. این حکم نهایتا در اواخر تیرماه سال جاری، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

سپیده قلیان پیش از این نیز از بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها