سعدا خدیرزاده دو روز پس از عمل سزارین به زندان بازگردانده شد

سعدا خدیرزاده زندانی سیاسی کرد که ۸ ماه از دوران حاملگیش را در بازداشت به سر برده بود و ۱۰ ساعت پس از زایمان با عمل سزارین، بدون تکمیل دوران درمانی به بند #زنان #زندان_مرکزی_ارومیه بازگردانده شده بود، هم اکنون به همراه نوزاد یک ماهه اش در وضعیت بد جسمانی به سر می برند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه نگاو، طی روزهای گذشته سعدا خدیرزاده دچار التهاب شده و روز جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ (۲۹ جولای ۲۰۲۲) از ناحیه بخیه سزارین دچار خونریزی شدید شده و تاکنون به مراکز درمانی منتقل نشده است.

این منبع در ادامه اعلام کرد که “آلا” دختر سعدا که سن وی کمتر از ۴۰ روز است به دلیل گرمای زیاد داخل بند زنان و نبود امکانات تهویه هوا و همچنین خنک کننده دچار حساسیت ناشناخته و اسهال شدید شده است.

هه نگاو ضمن ابراز نگرانی شدید دادستان و رئیس زندان ارومیه را مسئول مستقیم جان سعدا و نوزادش میداند.

هه نگاو پیشتر گزارش داده بوده که سعدا خدیرزاده به دلیل عدم استفاده از تغذیه مناسب و ویژه زنان زائو در قبل و بعد از زایمان و همچنین فشار روانی ناشی از دوران بازداشت و بازجویی ها در اداره اطلاعات با کمبود شیر برای تغذیه فرزند خود مواجه شده است.

همچنین این زندانی سیاسی برای تغذیه فرزند خود از یک زن دیگر که دارای فرزند شیرخواره در زندان است کمک می گیرد، و از شیر خشک استفاده می کند که این امر می تواند سلامتی نوزاد وی با نام آلا (سونیا) را با خطرات جدی روبرو کند.

سعدا خدیرزاده زندانی سیاسی گرد و اهل پیرانشهر که روز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ پس از ۸ ماه حبس در زندان مرکزی ارومیه، تنها چند ساعت قبل از سزارین به بیمارستان منتقل شده بود، عصر همان روز و بدون تکمیل دوره درمانی به بند زنان زندان مرکزی ارومیه برگردانده شده و در وضعیت بسیار نامناسبی نگهداری می شود

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها