حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد

حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد به نام‌های محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فاتحی در حالی که پرونده آنها پر از ابهام بود و در تمام دوران بازداشت ۱۸ ماهه خود از حق دسترسی به وکیل محروم بودند در زندان قزلحصار کرج اجرا شد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ساعت پنج بامداد روز دوشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۲ (۲۹ ژانویه ۲۰۲۴)، حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد به نام‌های پژمان فاتحی ۲۸ ساله و اهل کامیاران، محسن مظلوم ۲۷ ساله و اهل مهاباد، وفا آذربار ۲۶ ساله و اهل بوکان و محمد (هژیر) فرامرزی ۲۸ ساله و اهل دهگلان (دیولان) در زندان قزلحصار کرج اجرا شد. سایت میزان، سایت رسمی قوه قضاییه خبر اعدام این چهار زندانی را تایید کرده است.

این چهار زندانی روز یک‌شنبه ۸ بهمن ماه پس از ۱۸ ماه برای اولین بار در زندان اوین با خانواده‌های خود دیدار و آخرین ملاقات را با آنها انجام داده بودند. غروب همان روز این چهار زندانی جهت اجرای حکم اعدام و در میان تدابیر شدید امنیتی از زندان اوین تهران به زندان قزلحصار کرج منتقل شدند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ضمن محکومیت شدید اجرای حکم اعدام این چهار زندانی سیاسی کُرد اعلام می‌دارد در پرونده آنها حداقلی از معیارهای دادرسی منصفانه حتی براساس موازین داخلی رعایت نشده است. روند رسیدگی به پرونده این چهار فعال کُرد کاملاً ناشفاف بوده و صدور و تایید حکم اعدام این چهار زندانی توسط دیوان عالی در حالی بوده که از حق دسترسی به وکیل و همچنین حق ملاقات و حتی تماس تلفنی با خانواده‌های خود محروم بوده‌اند. اعدام بدون رعایت این اصول اساسی، نه تنها غیرانسانی است، بلکه با قوانین بین‌المللی و میثاق‌های حقوق بشری که ایران نیز به آن‌ها پیوسته است، در تضاد کامل است.

این چهار زندانی ٢٧ شهریور امسال توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری  از بابت “افساد فی الارض” از طریق همکاری و جاسوسی برای اسرائیل به اعدام محکوم شده و حکم مذکور اخیراً توسط شعبه ۹ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی قاسم مزینانی در سکوت کامل خبری عیناً تایید گردید. این افراد همچنین از بابت “تشکیل دسته” هر کدام به ۱۰ سال حبس و از بابت عضویت در کومله نیز هر کدام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

این چهار عضو عضو حزب کومله کُردستان ایران، روز ١ مرداد ۱۴۰۱، در روستای “ینگجه” از توابع منطقه صومای برادوست ارومیه توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شدند.

رسانه‌های حکومتی در مرداد ماه ١٤٠١، با انتشار گزارشی مدعی شدند که این چهار زندانی سیاسی کُرد که از اعضای حزب کومله می‌باشند را “به صورت مسلح و در حین تلاش برای انفجار در تاسیسات صنعتی اصفهان” بازداشت کرده‌اند.

حزب کومله کُردستان ایران نیز متعاقباً با انتشار بیانیه‌ رسمی ادعاهای حکومت جمهوری اسلامی ایران را بی‌اساس خوانده و تاکید کرد که “چنین سناریویی برای سرکوب بیشتر مردم و معترضان مطرح شده است”.

قابل ذکر است که این چهار زندانی سیاسی در ایام بازداشت به شدت مورد شکنجه قرار گرفته و ناچار به اعتراف اجباری علیه خود در مقابل دوربین شده بودند که بعدها اعترافات اجباری آنها در رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران منتشر شده بود.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها