آمریکا حکم زندان شروین حاجی‌پور را محکوم کرد

آبرام پیلی، قائم مقام نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، حکم زندان شروین حاجی‌پور، خواننده ترانه معروف «برای»، را محکوم کرد و آن را ادامه «رفتار غیردموکراتیک رژیم ایران» خواند. او افزود این ترانه به «سرودی جهانی» برای اعتراض مردم ایران تبدیل شده است.

حاجی‌پور روز دوشنبه ۱۱ اسفند اعلام کرد با حکم قوه قضاییه جمهوری اسلامی به سه سال و هشت ماه حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و مطالعه کتاب‌هایی مانند «نظام حقوق زن در اسلام» محکوم شده است. در حکم صادر شده آمده این هنرمند در دادگاه از عمل خود ابراز ندامت و پشیمانی نکرده است.

بر اساس این حکم که تصویر آن در صفحه اینستاگرام حاجی‌پور منتشر شده، این خواننده و آهنگساز به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به هشت ماه حبس و بابت اتهام «تحریک مردم به اغتشاشات به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به سه سال حبس محکوم شده است.

پیلی افزود آمریکا همچنان به افشا کردن «مقامات رژیم که در چنین نقض حقوق بشری دست دارند و آزادی‌های اساسی ایرانیان را انکار می کنند، ادامه خواهد داد». او تاکید کرد کشورش همچنان در کنار ایرانیان «در مبارزه برای آینده‌ای آزاد و دموکراتیک» خواهیم ایستاد.

 

در دادنامه صادر شده، قاضی صادر کننده حکم مجازات اصلی پیش‌بینی شده در قانون مجازات اسلامی برای حاجی‌پور را کافی ندانسته و او را به مجازات‌های تکمیلی متعدد محکوم کرده است.

دو سال ممنوعیت خروج از کشور، جمع‌آوری دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های فرهنگی، علمی و هنری و انتشار آن در فضای مجازی به نام خود، بخشی از مجازات‌های تکمیلی صادر شده علیه خواننده ترانه «برای» است.

دادگاه علاوه بر این حاجی‌پور را به مطالعه و خلاصه‌نویسی ۳۰ صفحه‌ای به صورت دست‌نویس از کتاب‌های «حقوق زن در اسلام» نوشته مرتضی مطهری، از تئوریسین‌های جمهوری اسلامی و «زن در آیینه جمال و جلال» نوشته عبدالله جوادی آملی، از مراجع تقلید شیعه، «ساخت موسیقی درباره جنایات آمریکا علیه بشریت و جمع‌آوری نقض حقوق بشر از سوی دولت آمریکا در یک قرن اخیر» و شرکت در دوره آموزشی مهارت رفتار و دانش در حوزه هنر محکوم کرده است.

بر اساس این حکم، حاجی‌پور مکلف شده تمامی مطالب گردآوری‌شده به دست خود را علاوه بر ارائه به واحد اجرای احکام، از طریق فضای مجازی منتشر کند.

در بخشی از حکم صادر شده آمده که حاجی‌پور در جلسه دادگاه صریحا از عمل خود ابراز ندامت و پشیمانی نکرده و «با قصد و اراده و توجه کامل به افعال خود همگام با گروه‌های معاند و ضد انقلاب» اقدام به ساخت موسیقی در ضدیت با نظام کرده و «ارشاد و هدایت کارشناسان در اصلاح رفتار او» موثر نبوده است.

حاجی‌پور پیش از این و در تاریخ ۲۲ دی‌ ماه امسال، هم‌زمان با انتشار اثر تازه‌اش به نام «آشغال»، خبر داده بود برای چندمین بار به دلیل آهنگ «برای» به دادگاه احضار شده است.

شروین حاجی‌پور ترانه «برای» را پس از کشته شدن مهسا امینی و بر اساس سلسله توییت‌هایی اعتراضی با مطلع «برای» تنظیم و آهنگسازی کرد.

این ترانه‌ که در کمتر از ۲۴ ساعت، ۴۰ میلیون بازدید‌کننده داشت و به نمادی برای خیزش انقلابی ایرانیان بدل شد، چرایی اعتراض گسترده مردم ایران را در جریان هفته‌های آغازین خیزش مطرح کرد. دلایلی بر اساس خواسته‌هایی چون داشتن یک زندگی عادی تا موضوع اقتصاد، سیاست، محیط‌ زیست و مسایل اجتماعی دیگری که در چهار دهه تبدیل به مهم‌ترین بحران‌های زندگی ایرانیان شده‌اند.

حاجی‌پور پس از استقبال گسترده از این ترانه بازداشت و این ترانه از صفحه اینستاگرام او پاک شد.

این خواننده پس از حدود دو هفته بازداشت، روز ۱۲ مهر با قرار وثیقه آزاد شد. وکیل او در آن زمان گفت که به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «ترغیب و تحریک افراد به اعمال خشونت‌آمیز» دستور منع خروج او از کشور صادر شده است.

اکنون بسیاری از معترضان ایرانی در داخل و خارج کشور، در تظاهرات خیابانی و تجمعاتشان همچنان ترانه «برای» را بازخوانی می‌کنند.

شروین حاجی‌پور با این ترانه به عنوان برنده جایزه «بهترین ترانه برای تغییر اجتماعی» در مراسم جایزه گرمی سال ۲۰۲۳ معرفی شد.

از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی و کشته‌ شدن صدها نفر به دست نیروهای حکومتی، نهادهای امنیتی و قضایی فشارهای بسیاری بر هنرمندان حامی خیزش وارد کرده‌اند.

مهدی یراحی، آهنگساز و خواننده موسیقی پاپ، یکی از آخرین هنرمندانی است که به دلیل همراهی با مردم در جریان خیزش و انتشار ترانه «روسریتو»، با حکم دادگاه انقلاب تهران به دو سال و هشت ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

این حکم به دلیل بیماری و نیاز او به مراقبت‌های پزشکی، به پابند الکترونیکی (با شعاع حرکتی هزار متر) تبدیل شده است

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها