حکم اعدام

روز شنبه ۱ مرداد، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر در پرونده های جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، در زندان عادل آباد شیراز اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز شنبه ۱ مردادماه ۱۴۰۱، دو زندانی در شیراز اعدام شدند.

هویت آنها “علی صباحی و محمدحسین حسنی‌پور؛ پدر یک فرزند و ۳۵ ساله” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش آقای صباحی حدود ۴ سال پیش و آقای حسنی پور ۳ سال پیش در پرونده های جداگانه با اتهامات مرتبط با مواد مخدر دستگیر و در مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند.

تا لحظه تنظیم این گزارش اعدام این زندانیان، از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها