اجرای حکم اعدام چهار زندانی

روز گذشته و امروز پنجشنبه ۶ مرداد، حکم سه زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی سنندج به اجرا در آمد. همچنین روز چهارشنبه ۵ مردادماه، یک زندانی دیگر از بابت همین اتهام در زندان بم اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، سحرگاه امروز پنجشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۱، دو زندانی در زندان مرکزی سنندج اعدام شدند.

در این گزارش هویت این افراد “هیوا احمدی، اهل روستای بیساران و پیام یزدانی اهل روستای سرومال از توابع شهرستان سروآباد” عنوان شده است.

افزون بر این، سحرگاه روز چهارشنبه ۵ مردادماه، حکم یک زندانی دیگر با هویت “عبداللە رحیمی” در زندان سنندج بە اجرا درآمد.

این سه زندانی که پیشتر بازداشت و از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، روز سه‌شنبه ۴ مردادماه جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان سنندج منتقل شدند.

بنابر خبری دیگر، سحرگاه روز چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی در زندان بم به مرحله اجرا درآمد.

رسانک، هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود را “محمدرضا شیهکی، فرزند عیسی و اهل شهرستان ریگان” عنوان کرده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها