در پی عدم نظارت مناسب؛مرگ

 روز چهارشنبه ۵ مردادماه، در پی درگیری در اندرزگاه سبز جوان زندان عادل آباد شیراز، یک زندانی مجروح و به دلیل وخامت حال جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱، واحد چهارم طبقه سوم بند سبز جوان زندان عادل آباد شیراز، شاهد درگیری شدید زندانیان با یکدیگر بود.

در این درگیری یک زندانی اهل شهرستان کوار واقع در استان فارس مجروح و به دلیل وخامت حال جان خود را از دست داد.

به گفته یک منبع مطلع، ساعت سه بعد از ظهر این زندانی پس از جراحت پتو پیچ شده، از بند خارج شده است. تاکنون از هویت این زندانی اطلاعات کاملی در دسترس نیست.

اندرزگاه سبز جوان دارای ۴ واحد است و زندانیان ۱۸ تا ۲۵ ساله با جرایم گوناگون در آن نگهداری می‌شوند. یک منبع مطلع در خصوص شرایط این بند به هرانا گفت: «در زندان این بند با اسم جزیره آدم خوارها هم شناخته میشود، فضای بند خیلی خشن است و جوان ۱۸ ساله برای محافظت از خودش و آنکه اثبات کند خیلی خشن است با تیغ صورت یا دستان خودش را زخمی میکند.»

بر اساس قوانین داخلی زندان، ساخت و نگهداری سلاح در زندان جرم تلقی شده و مسئولان زندان موظف به بازرسی بر اساس آئین نامه و اطمینان از عدم وجود این قبیل لوازم خطرناک هستند. با این وجود عدم رعایت قانون موجب بروز چنین درگیری‌ها و به خطر افتادن جان زندانیان می‌شود.

این امر در حالی است که عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و نگهداری زندانیان با جرائم مختلف در کنار یکدیگر موجب بروز درگیری بین زندانیان شده و در بسیاری موارد نیز جراحات شدید و مرگ زندانیان را در پی داشته است. در بسیاری از زندان های کشور شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی نیز بر خلاف اصل تفکیک جرائم در میان زندانیان متهم به جرایم خشن نگهداری می‌شوند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها