سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

دو زندانی محکوم به اعدام در زندان قم امروز جمعه ۱۴ مردادماه، جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی این زندان منتقل شدند. گفته می‌شود یکی از این زندانیان از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده است. در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، شماری از زندانیان جهت توقف حکم اعدام طلب استمداد میکنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱، دو زندانی در زندان قم جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی این زندان منتقل شدند.

یکی از این زندانیان پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده و از اتهام و هویت زندانی دیگر تاکنون اطلاعی در دسترس نیست. در همین رابطه روز جاری، ویدیویی در شبکه های اجتماعی از بند یک زندان قم منتشر شده که در آن شماری از زندانیان جهت جلوگیری از اعدام زندانیان طلب استمداد می‌کنند.

در ویدیویی منتشر شده یکی از زندانیان می‌گوید: “اینجا بند یک زندان مرکزی قم است. هر روز یک نفر را می‌برند و می‌کشند و کسی هم نمی‌تواند کاری بکند. در همین ماه محرم ده نفر را کشته اند(اعدام کرده اند)”.

این زندانی ضمن طلب استمداد از مردم جهت جلوگیری از اعدام ها در این زندان می‌گوید: “بزرگان، مردم و کسانی که این ویدیو به دست شما می‌رسد به ما کمک کنید.”

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

نمایشگر ویدیو

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها