زخمی شدن چهار کولبر

شامگاه دوشنبه ۲۴ مرداد، چهار کولبر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه، زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، شامگاه دوشنبه ۲۴ مردادماه ۱۴۰۱، چهار کولبر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه، زخمی شدند.

هویت این کولبران، سامان محمدزاده، ٢٩ ساله و اهل شهرستان بانه، ارسلان رحمانی فرزند علی اهل سقز، فاضل احمدی اهل سقز و علی آبکار اهل بوکان عنوان شده است.

در این گزارش آمده است؛ نیروهای نظامی در مرز «هەنگەژال» بانه بدون اخطار قبلی آقای محمدزاده را از ناحیه دست و پا مورد شلیک مستقیم قرار داده اند. وی جهت سیر مراحل درمان به بیمارستان “صلاح‌الدین ایوبی” در بانه منتقل شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۱ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۳ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۸۱ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۱۶ کولبر زخمی شدند و ۱۲ کولبر جان باختند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها