تداوم بازداشت ملیکا قراگوزلو

علیرغم گذشت ۳۵ روز از زمان دستگیری ملیکا قراگوزلو، دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی، وی کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد. محمدعلی کامفیروزی وکیل مدافع خانم قراگوزلو، دستگیری و تداوم بازداشت این شهروند را غیرقانونی و مصداق بارز نقض حقوق بشر عنوان کرد و گفت که “وضعیت جسمی و روحی خانم ملیکا قراگوزلو اصلا مساعد نیست و ظاهرا اتهامات سنگین واهی و بی ارتباطی را هم به موکل نسبت داده اند”. به گفته این وکیل دادگستری مراجعات خانواده خانم قراگوزلو به دادسرای اوین برای آزادی وی تا کنون بی نتیجه مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از امتداد، محمدعلی کامفیروزی وکیل ملیکا قراگوزلو از تداوم بازداشت این دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی خبر داد.

محمدعلی کامفیروزی گفت: هرچند بازداشت موکل من از اول غیرقانونی بود، ولی تداوم این بازداشت، با توجه به اینکه ظاهرا مرحله تحقیقات تمام شده، دیگر هیچ توجیه قانونی و منطقی ندارد.

کامفیروزی افزود: وضعیت جسمی و روحی خانم ملیکا قراگوزلو اصلا مساعد نیست و همانطور که قبلا هم گفتیم، مسئولیت کامل سلامتی ایشان بر عهده دستگاه قضایی و امنیتی است.

وی با اعلام اینکه تا کنون بارها برای آزادی خانم قراگوزلو اقدام شده ولی پیگیری ها بی نتیجه بوده است، گفت: خانواده موکلم تا کنون بیش از ۱۰ بار به دادسرای اوین مراجعه کرده اند. حتی ۲-۳ بار با ایشان تماس گرفته شده و گفته شده برای موکلم قرار وثیقه تعیین شده و بیایید وثیقه بگذارید تا خانم قراگوزلو آزاد شوند و خانواده ایشان بلافاصله به دادسرا رفتند اما ظاهرا بعدش یا بالکل منکر شدند و یا گفتند تصمیم عوض شده است!

این وکیل دادگستری، این رفتار را مصداق بارز عدم رعایت قانون و مصداق آزار روحی موکل خود دانست و گفت: مسئولیت کامل تأثیر مخرب چنین رفتارهایی بر عهده مسئولان قضایی و امنیتی پرونده است. این را از الآن می گویم که بعدا دیگر بهانه ای برای توجیه عدم رعایت قانون باقی نماند. من تا الآن سه بار طی سه لایحه کتبی، وضعیت موکل را به صورت مفصل برای بازپرس پرونده آقای حاجی مرادی تشریح کرده‌ام و رسما اعلام کرده‌ام که بازداشت موکلم غیرقانونی است و خصوصا با توجه به وضعیت خاص ایشان، کتبا درخواست کردم که بلافاصله آزاد شوند. حتی سه بار اسناد وثیقه و کفالت را برایشان کتبا و طی لوایح رسمی ارسال کردیم ولی متأسفانه انگار قانون و طی روندهای قانونی، هیچ معنایی ندارد.

کامفیروزی درباره آخرین وضعیت موکل خود گفت: طبق شنیده‌های خانواده موکل، مرحله تحقیقات مقدماتی تمام شده و پرونده به دادگاه ارسال شده است. ظاهرا اتهامات سنگین واهی و بی ارتباطی را هم به موکل نسبت داده اند که همین امر نیز موجب افزایش نگرانی ما شده است.

وی در انتها تأکید کرد: اینکه برای رفتاری مثل درآوردن روسری، برای یک دانشجو، تشکیل پرونده بدهند و سخن از اتهامات آنچنانی بزنند، واقعا غیرقابل باور و عجیب است. اصلا معلوم نیست با چه مجوز قانونی و یا شرعی، یک آدم را بیش از یک ماه در بازداشت نگه می‌دارند و از حقوق قانونی مانند حق ملاقات با خانواده و وکیل محروم می کنند و اینطور مورد آزار روحی قرار می دهند. این نحوه رفتار با شهروندان، مصداق بارز نقض حقوق بشر است و بر خلاف اصول متعدد قانون اساسی و قوانین و مقررات موضوعه کشور است. این خیلی عجیب است که از یکسو رئیس قوه قضاییه مکررا در اظهارنظراتش، توصیه به پرهیز از صدور قرار بازداشت موقت می کند و از سوی دیگر یک بازپرس بدون هیچ توجیه منطقی و قانونی، شهروندان را در بازداشت نگه دارد. این رفتار قانونی نیست و مسئولان قضایی پرونده قطعا باید پاسخگوی آن باشند.

ملیکا قراگوزلو، روز چهارشنبه ۲۲ تیر و پس از انتشار ویدئویی که با از سر برداشتن حجاب، به قانون حجاب اجباری اعتراض کرده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

وی پیشتر نیز در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه ۶۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده بود.

وی اواخر سال ۹۸، توسط دادگاه انقلاب تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. این شهروند آبان‌ماه ۱۳۹۹، شامل بخشنامه عفو رئیس قوه قضاییه قرار گرفته و از زندان آزاد شده بود.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها