خالد پیرزاده در زندان شیبان اهواز

خالد پیرزاده، زندانی سیاسی تبعیدی،‌ علیرغم شرایط نامساعد جسمی، دوران محکومیت ۵ ساله خود را در زندان شیبان اهواز سپری میکند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خالد پیرزاده، زندانی سیاسی تبعیدی، دوران محکومیت خود را در زندان شیبان اهواز سپری میکند.

یک منبع مطلع در خصوص شرایط این زندانی به هرانا گفت: «خالد به دلیل شرایط نامساعد جسمانی و ناتوانی در کنترل ادرار، در بهداری زندان نگهداری میشود و همچنان در انتظار نظر کمیسیون ۵ نفره پزشکی قانونی است.»

پیشتر یک منبع مطلع به هرانا گفته بود: «آقای پیرزاده با حدود ۴۰ کیلوگرم کاهش وزن مواجه شده است، معده وی نمیتواند هیچ غذایی را نگهدارد، به شدت ضعیف شده و توانایی کنترل ادرار هم ندارد و از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.»

لازم به یادآوری است، علی شریف زاده، وکیل مدافع خالد پیرزاده، پیشتر طی یادداشتی در صفحه شخصی خود از تشنج این زندانی در زمان ملاقات خبر داده بود.

همچنین اسفندماه سال گذشته یک منبع مطلع در خصوص وضعیت آقای پیرزاده به هرانا گفته بود:«معده خالد پیرزاده حتی آب را تحمل نمیکند و هر چه که بخورد استفراغ میکند. او توانایی کنترل دفع را هم از دست داده و پوشک میشود. آقای پیرزاده به دلیل تمامی این مسائل وزن زیادی از دست داده است و باوجود این وضعیت به جای رسیدگی پزشکی تنها به بهداری زندان اعزام شده و سرم دریافت میکند.»

خالد پیرزاده در تاریخ ۵ خردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و مدتی بعد با پایان مراحل بازجویی به زندان اوین منتقل شد. وی در بهمن‌ماه همان سال توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به ۵ سال حبس و به اتهام “توهین به رهبری” به ۲ سال حبس و در مجموع به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم نهایتا خردادماه ۹۹ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” در خصوص آقای پیرزاده قابل اجرا است.

آقای پیرزاده در تاریخ ۱ مردادماه ۹۹ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد. گفته می‌شود وی در زمان انتقال توسط ماموران گارد ویژه زندان اوین مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. وی مردادماه سال گذشته از ناحیه پا تحت عمل جراحی قرار گرفت. پا و مهره‌های کمر او در دوران بازداشت آسیب جدی دیده و نیازمند جراحی‌های بیشتر و فیزیوتراپی است. آقای پیرزاده در تاریخ ۲۳ تیرماه، ۱۴۰۰ از قرنطینه زندان تهران بزرگ خارج و نهایتا به زندان شیبان اهواز منتقل شده و از آن زمان تا چندی پیش از این گزارش بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بند ۵ این زندان و در کنار زندانیان جرائم خشن سپری کرد.

این زندانی سیاسی شهریورماه سال گذشته رای چندمین بار طی دوران محکومیت خود اعتصاب غذا کرد و در نهایت مورخ ۲۳ آبان‌ماه ۱۴۰۰ به اعتصاب غذای خود پایان داد. آقای پیرزاده با مشکلات متعدد جسمانی از جمله کاهش فشار و قند خون، درد در ناحیه کمر و پا، مشکل روده و کلیه مواجه شده بود.

او همچنین دیماه ۱۴۰۰، در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولان مبنی بر موافقت با درخواست آزادی مشروط و اعطای مرخصی پلک چشم راست خود را دوخته بود، امری که منجر به عفونت چشم او شد.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها