اعدام ۳ زندانی

سحرگاه امروز سه‌ شنبه ۱ شهریور، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان نیشابور به اجرا در آمد. همچنین روز یکشنبه ۳۰ مرداد، حکم اعدام ۲ زندانی دیگر از جمله یک زن در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمده است. با احتساب این دو زندانی شمار زندانیان اعدام شده در روز یکشنبه در این زندان به سه تن میرسد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح امروز سه‌ شنبه ۱ شهریورماه ۱۴۰۱، یک زندانی در زندان نیشابور اعدام شد.

هویت این زندانی “احمد کرمی، ۳۷ ساله و پدر یک فرزند” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “احمد پیشتر از بابت اختلافات مالی مرتکب قتل و سپس از این بابت به اعدام محکوم شد. وی ۴ سال پیش از اجرای حکم را در زندان سپری کرد”.

بنابر خبری دیگر، سحرگاه یکشنبه ۳۰ مرداد، حکم اعدام ۲ زندانی دیگر از جمله یک زن در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمده است.

هویت یکی از این زندانیان “فریبرز جامعی” عنوان شده است؛ وی پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.

روز جاری هرانا طی گزارشی از اجرای حکم اعدام یک زندانی دیگر با هویت حسین محسنی، از بند سعادت (بند پاک) این زندان خبر داده بود. وی پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند

 

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها