افزایش شمار اعدام شدگان زندان زاهدان

امروز یکشنبه ۶ شهریورماه، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، امروز یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱، حکم اعدام ۲ زندانی در زندان عادل آباد شیراز اجرا شد.

هویت این زندانیان رحیم قنبرزهی (غنی رودینی) فرزند غلامشاه، ۴۰ ساله متاهل و پدر سه فرزند، اهل و ساکن زاهدان، و مجتبی خادمی نژاد، حدودا ۳۷ ساله و تبعه کشور افغانستان، عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “رحیم قنبرزهی در سال ۹۶ در شهر فسا بازداشت و توسط دادگاه انقلاب شیراز از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.”

همچنین به گفته این منبع مطلع “مجتبی خادمی نژاد نیز در سال ۹۶ در شیراز بازداشت و توسط دادگاه انقلاب این شهر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود”

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانی از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها