اعدام در کرمان

موسی قنبرزهی، متهم امنیتی اهل زاهدان توسط دادگاه انقلاب کرمان به اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از حال وش، حدود یک ماه پیش یک شهروند توسط دادگاه انقلاب کرمان به اعدام محکوم شد.

براساس این گزارش، هویت این شهروند “موسی قنبرزهی، حدودا ۶۳ ساله، فرزند حبیب، متاهل و اهل روستای شندک از توابع زاهدان” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: موسی به مدت چندین سال به خاطر موضوعات سیاسی، امنیتی برادران خود به نام های عیسی و محمو‌د قنبرزهی که هر دو نفر آنان در سالهای ۷۹ و ۸۰ توسط نیروهای نظامی کشته شده اند تحت تعقیب بوده و به صورت پنهانی در روستاهای اطراف زاهدان زندگی نموده است.

این منبع افزود: وی نهایتا با پیشنهاد وزارت اطلاعات و به وساطت ریش سفیدان طایفه قنبرزهی در مورد دادن امان نامه به وی در سال ۹۸ موافقت کرد و کارت امان نامه از این ارگان امنیتی دریافت کرد.

منبع در ادامه تصریح کرد: موسی پس از ۳ سال، مجددا با پرونده سازی اتهام قتل یک نیروی نظامی پیش از زمان اعطای امان نامه، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در زاهدان بازداشت و به کرمان منتقل شد و هم اکنون در زندان‌ این شهر به سر میبرد.

وی دلیل پرونده سازی مجدد علیه موسی قنبرزهی را عدم همکاری او با نیروهای اداره اطلاعات عنوان کرد.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها