بهائیان مازندران

بصیر صمیمی، شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه از بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری آزاد شد. همزمان نگار دارابی، سامیه قلی نژاد و بیتا حقیقی کماکان در زندان قائمشهر در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می برند. علیرغم ابتلای این ۳ شهروند بهائی به بیماری کرونا، از خدمات درمانی مکفی محروم هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۱، بصیر صمیمی، شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه یک‌ میلیارد و پانصد میلیون تومانی از بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری آزاد شد.

یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت دیگر شهروندان بهائی در زندان قائمشهر به هرانا گفت: “بازپرس شعبه ۴ دادسرای انقلاب قائمشهر به دلیل انتشار اخبار سفرش به کربلا، با آزادی نگار دارابی، سامیه قلی نژاد و بیتا حقیقی مخالفت کرده است. بازپرس پروند تهدید کرده است که این سه زن بهائی را که مبتلا به کرونا نیز می باشند علاوه بر عدم آزادی، ممنوع الملاقات و تلفن نیز خواهند کرد”.

پیشتر یک منبع مطلع به هرانا گفته بود: پرونده این شهروندان چندی پیش به دنبال سفر بازپرس شعبه ۴ دادسرای قائمشهر به کربلا، به شعبه ۱۰۴ منتقل شده بود اما پرونده مجددا به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای قائمشهر ارجاع شد.

روز چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱، چهارده شهروند بهائی ساکن شهرهای ساری، بابلسر و قائمشهر توسط نیروهای امنیتی در قائمشهر بازداشت و منزل ۳ تن از این شهروندان مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت.

سام صمیمی و نازنین گلی ساعاتی پس از بازداشت و ساناز حکمت شعار، مانی قلی نژاد، مجیر صمیمی، افنانه نعمتیان، انیس سنایی، مهسا فتحی، هنگامه علیپور و گلبن فلاح چندی بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

پیشتر یک منبع مطلع در خصوص وضعیت این شهروندان ضمن بیان اینکه شماری از شهروندان بازداشتی، پیش از این با عناوین مختلفی از ادامه تحصیل محروم شدند، به هرانا گفته بود: “گلبن فلاح حین دستگیری به بیمار کرونا مبتلا بوده است. خانم فلاح چند ساعت پس از بازداشت به دلیل وخامت حال بیهوش می‌شود که نیروهای امنیتی با خانواده وی تماس گرفته و به آنها می‌گویند بیایند و او را با خود ببرید. پس از مراجعه خانواده این شهروند علیرغم وخامت حال به آنها گفته می‌شود چون با ما همکاری نکرده او را آزاد نمیکنیم.”

همزمان با بازداشت این شهروندان اداره کل اطلاعات مازندران، با انتشار اطلاعیه ای ضمن تایید بازداشت این شهروندان، آنان را “هسته مرکزی سازمان جاسوسی” نامید و مدعی شد که دو تن از این شهروندان “در تشکیلات صهیونیستی بیت العدل مستقر در سرزمین های اشغالی آموزش دیده اند.”

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

3.8 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها