قطع انگشتان دست یک زندانی

شهریورماه امسال، حکم قطع انگشتان دست یک زندانی متهم به سرقت، در زندان به اجرا درآمد. حکم قطع دست از جمله احکام نافی کرامت انسانی است که در ایران بی توجه به اعتراضات داخلی و خارجی کماکان به اجرا در می آید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حکم قطع انگشتان دست یک متهم به سرقت در تاریخ ۱۳ شهریورماه سال جاری در زندان اوین به اجرا درآمد.

هرانا، هویت این زندانی را مرتضی جلیلی احراز کرده است.

آقای جلیلی متهم به چند فقره سرقت از جمله سرقت از منزل امام جمعه شیراز است.

او که در بند ۶ سالن ۱۸ زندان رجایی شهر کرج نگهداری می شود، شهریورماه امسال برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شد. مورخ ۱۳ شهریورماه پس از اجرای تشریفات اجرای حکم در نهایت ۴ انگشت دست راست این زندانی مطابق رای دادگاه قطع شد.

لازم به اشاره است حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را منع کرده است اما ایران بدون توجه به اعتراضات داخلی و بین المللی کماکان به اجرای چنین مجازاتهایی ادامه می دهد.

روز چهارشنبه ۱ تیر ۱۴۰۱ سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل از ایران خواست هر چه زودتر در قوانین کیفری خود بازنگری کرده و از اجرای احکامی چون قطع عضو، شلاق و سنگسار خودداری کند.

راوینا شمداسانی، سخنگوی این دفتر در این بیانیه نسبت به اجرای قریب‌الوقوع حکم قطع انگشتان دست هشت زندانی واکنش نشان داده و خواستار لغو اجرای این احکام شده بود.

خانم شمداسانی گفته بود که هویت هفت تن از این زندانیان به نام‌های هادی رستمی، مهدی شرفیان، مهدی شاهیوند، امیر شیرمرد، مرتضی جلیلی، ابراهیم رفیعی و یعقوب فاضلی کوشکی شناسایی شده‌ است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها