زاهدان ۱۹ تن کشته شدند

استاندار سیستان و بلوچستان از جان باختن ۱۹ تن و زخمی شدن ۲۰ تن دیگر در اعتراضات سراسری روز جمعه ۸ مهرماه مردم زاهدان خبر داد. وی همچنین گفت که فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان نیز در این اعتراضات کشته شده است. با این حال منابع محلی شمار کشته شدگان اعتراضات روز گذشته در زاهدان را بیش از این تعداد عنوان کرده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رجا نیوز، در جریان تجمع اعتراضی شهروندان زاهدان در روز جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱، شمار زیادی کشته و زخمی شدند.

استاندار زاهدان در این رابطه عنوان کرد: در جریان اعتراضات روز جمعه ۱۹ نفر کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند. همچنین فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان نیز در این رخداد کشته شده است.

فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان نیز از شناسایی و بازداشت شماری از معترضان تخت عنوان “اشرار مسلح” خبر داد و مدعی شد: ” یک ماشین آتش نشانی، یک پایگاه اورژانس و یک بانک توسط اشرار مسلح به آتش کشیده شده است”.

با این حال منابع محلی شمار کشته شدگان اعتراضات روز گذشته در زاهدان را بیش از این تعداد عنوان کرده اند.

اعتراضات شهریور ماه ۱۴۰۱ به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز ۲۶ شهریورماه در پی جان باختن دختر ۲۲ ساله ای به نام مهسا (ژینا) امینی بر اثر عملکرد گشت پلیس امنیت اخلاقی در تهران آغاز شد و تا تاریخ اول مهرماه ۱۴۰۱ در دست کم ۸۵ شهر و ۱۸ دانشگاه از ۲۹ استان کشور گسترش یافت. این اعتراضات که کماکان ادامه دارد تاکنون به بازداشت صدها نفر و کشته و زخمی شدن دهها معترض از جمله کودکان منجر شده است.
رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی با متهم کردن متهمان به اعمال خشونت اعترافات اجباری تعدادی از بازداشت شدگان را منتشر کردند. همینطور حکومت ایران اینترنت را در سطح کشور در بخش خانگی و تلفن های همراه مختل کرد.

برای اطلاع بیشتر به گزارش جمع بندی اولیه خبرگزاری هرانا از مجموع وقایع هفت روز نخست اعتراضات مراجعه نمایید.

 

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

4.3 6 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها