یک سوختبر که هفته گذشته در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی دچار مصدومیت شده بود، در پی شدت جراحات وارده در بیمارستانی واقع در زاهدان جان باخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، یک سوختبر که پیشتر در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی مصدوم شده بود، جان باخت.

بر اساس این گزارش هویت این شهروند قاسم نارویی، اهل شهرستان بمپور واقع در استان سیستان و بلوچستان عنوان شده است.

در این گزارش آمده است، آقای نارویی در روز چهارشنبه ۲۵ خرداد ماه ۱۴۰۱، در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی در محور ایرانشهر به بم، خودرویش واژگون و منفجر شد که موجب سوختگی ۸۵ درصدی این شهروند شد.

وی ابتدا به بیمارستان خاتم الانبیا ایرانشهر و سپس به بیمارستانی در زاهدان منتقل شده بود.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران ویژه سال ۲۰۲۱، به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

در سال ۲۰۲۱ مجموعا ۲۴۲ شهروند هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفتند که از میان آنها ۹۴ شهروند جان خود را از دست دادند که این آمار شامل جان باختن ۲۳ کولبر، ۳۱ سوختبر و ۴۰ شهروند میشود. ۱۴۸ شهروند نیز به واسطه شلیک بی ضابطه ارگانهای نظامی مجروح شدند که از این تعداد ۸۱ نفر کولبر، ۵۱ شهروند عادی و ۱۶ نفر سوخت بر هستند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها