اعدام در زندان های مهاباد و کاشان

طی روزهای اخیر، حکم سه زندانی که پیشتر در پرونده های جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان های کاشان و مهاباد اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، سحرگاه امروز پنجشنبه هفدهم اسفند ۱۴۰۲، دو زندانی در زندان مهاباد اعدام شدند.

هویت آنها، فخرالدین منگورنژاد، فرزند بایزید، اهل اشنویه و عباس دادور، فرزند احمد، اهل مهاباد گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، آقایان منگورنژاد و دادور چهار سال پیش از بابت اتهام قتل عمد بازداشت و توسط مرجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند.

اجرای حکم اعدام یک زندانی در کاشان

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز چهارشنبه شانزدهم اسفندماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود، در زندان کاشان به اجرا درآمد.

هویت وی، سلیم باقری، سی و هفت ساله گزارش شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: آقای باقری صنعتکار بود و سه سال پیش براثر اختلافات مالی مرتکب قتل شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان توسط مسئولین زندان و نهادهای متولی اعلام نشده است.

بر اساس آماربرداری سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳ دست کم ۷۹۱ شهروند از جمله ۲۵ زن و ۲ کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با مدت مشابه در سال پیش از آن، بیش از ۳۳ درصد افزایش داشته است. از میان اعدام شدگان، اعدام ۷ نفر در ملا عام صورت گرفته است. همچنین طی این تاریخ، ۱۶۳ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از این میزان ۵ نفر به اعدام در ملا عام محکوم شدند. به طور مشخص، تعداد اعدام شدگان در استان همدان نیز در این دوره افزایش یافته است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها