تعدام در گنبدکاووس

سحرگاه چهارشنبه شانزدهم اسفندماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان گنبدکاووس اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، سحرگاه چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۴۰۲، یک زندانی در زندان گنبدکاووس اعدام شد.

هویت وی “فرشاد رخشانی، ۲۵ ساله، فرزند سید احمد، متاهل، پدر یک فرزند، اهل سیستان و بلوچستان و ساکن روستای دهنه از توابع شهرستان کلاله، واقع در استان گلستان” گزارش شده است.

در این گزارش آمده است؛ فرشاد در سال ۱۴۰۰ در یک نزاع مرتکب قتل و سپس بازداشت شد. وی چندی بعد توسط مرجع قضایی بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شد. این زندانی روز سه شنبه پانزدهم اسفندماه، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانی توسط مسئولین زندان و نهادهای متولی اعلام نشده است.

بر اساس آماربرداری سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳ دست کم ۷۹۱ شهروند از جمله ۲۵ زن و ۲ کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با مدت مشابه در سال پیش از آن، بیش از ۳۳ درصد افزایش داشته است. از میان اعدام شدگان، اعدام ۷ نفر در ملا عام صورت گرفته است. همچنین طی این تاریخ، ۱۶۳ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از این میزان ۵ نفر به اعدام در ملا عام محکوم شدند. به طور مشخص، تعداد اعدام شدگان در استان همدان نیز در این دوره افزایش یافته است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها