دو سوختبر بر اثر تیراندازی ماموران در مناطق مرزی استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان دچار حادثه شدند. بر اثر این تیراندازی ها یک سوختبر در میناب زخمی و سوختبر دیگری در مناطق مرزی هیرمند جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز شنبه ۴ تیر ماه ۱۴۰۱، یک نوحوان سوختبر، در پی شلیک مستقیم ماموران مرزبانی میلک در شهرستان هیرمند جان خود را از دست داد.

در این گزارش آمده است، نیروهای مرزبانی میلک بدون هشدار به سمت خودروی این شهروند تیراندازی مستقیم کرده‌اند و وی از ناحیه سر مورد اصابت قرار گرفته است.

در این گزارش، هویت این شهروند “علی نورزهی” ۱۶ ساله، فرزند فضل احمد اهل روستای دهنو حد فاصل نقطه صفر مرزی میلک از توابع شهرستان هیرمند گزارش شده است.

زخمی شدن یک سوختبر بر اثر تیراندازی ماموران در مناطق مرزی میناب

به گزارش حال وش، روز شنبه ۴ تیرماه ۱۴۰۱، یک سوختبر، در پی شلیک مستقیم ماموران مرزبانی دچار مصدومیت شد.

در این گزارش آمده است که نیروهای مرزبانی سندرک در شهرستان میناب به سمت خودروی این شهروند تیراندازی مستقیم کرده‌اند و موجب انفجار و آتش گرفتن خودرو وی شده اند.

این سوختبر از ناحبه دو دست و پاها دچار سوختگی و مصدومیت شده است.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران ویژه سال ۲۰۲۱، به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

در سال ۲۰۲۱ مجموعا ۲۴۲ شهروند هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفتند که از میان آنها ۹۴ شهروند جان خود را از دست دادند که این آمار شامل جان باختن ۲۳ کولبر، ۳۱ سوختبر و ۴۰ شهروند میشود. ۱۴۸ شهروند نیز به واسطه شلیک بی ضابطه ارگانهای نظامی مجروح شدند که از این تعداد ۸۱ نفر کولبر، ۵۱ شهروند عادی و ۱۶ نفر سوخت بر هستند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها