حکم دو زندانی در کرج که پیشتر از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” توسط دادگاه انقلاب کرج به اعدام محکوم شده بودند، اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، حکم اعدام دو زندانی در کرج به اجر درآمد.

رئیس کل دادگستری استان البرز در این رابطه گفت: در ۲۴ مرداد سال گذشته سرقت مسلحانه‌ای از یک طلافروشی در کرج به وقوع پیوست. در این سرقت، متهمان ابتدا اقدام به سرقت مسلحانه یک دستگاه خودروی سمند در شهریار نموده و سپس وارد طلافروشی شدند. متهمان پس از تیراندازی‌های مکرر اقدام به سرقت حدود هشت کیلوگرم طلاجات کرده و از محل متواری می‌شوند.

حسین فاضلی هریکندی افزود: متهمان در کمتر از ۲۰ روز پس از انجام سرقت شناسایی و بازداشت شدند. رسیدگی به اتهامات آنها و تحقیقات مقدماتی در شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی و جرائم خاص کرج آغاز و دو کیفرخواست جداگانه خطاب به دادگاه انقلاب به اتهام محاربه و دادگاه کیفری دو کرج به اتهام سرقت مسلحانه، حمل و نگهداری غیرمجاز اسلحه، معامله مال مسروقه و ضرب و جرح عمدی صادر شد.

وی با بیان اینکه در مورد دو متهم مسلح از مجموع چهار متهم اصلی پرونده در دادگاه انقلاب استان البرز، حکم اعدام صادر شد، گفت: با توجه به رد فرجام خواهی این دو‌ متهم و تایید رای صادر شده از سوی دیوانعالی کشور، احکام اعدام آنها اجرا گردید شد. در مورد سایر متهمان نیز احکام حبس طولانی مدت، تبعید، شلاق و رد مال مسروقه صادر و در حال اجراست.”

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها