شعله شهیدی به همراه دو فرزندش به نام های فاران ثنائی و شایان ثنائی شهروندان بهائی ساکن بجنورد، علیرغم گذشت ۴ روز از زمان دستگیری کماکان در بازداشتگاه یک نهاد امنیتی در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند. بی خبری از سرنوشت این افراد، به افزایش نگرانی نزدیکان آنها منجر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعله شهیدی شهروند بهائی ساکن بجنورد به همراه دو فرزندش به نام های فاران و شایان ثنائی، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «ماموران امنیتی در زمان بازداشت این افراد، محل کسب آنها که فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی بود، را نیز پلمب کرده اند. همچنین این شهروندان علیرغم گذشت ۴ روز از زمان دستگیری، تاکنون هیچ تماسی با بستگان خود نداشته اند؛ بی اطلاعی از سرنوشت خانواده ثنائی، به افزایش نگرانی نزدیکان آنها منجر شده است.»

خانم شهیدی و آقایان ثنائی در تاریخ ۲۲ تیرماه امسال، توسط نیروهای امنیتی در منزلشان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به خبرنگار هرانا گفته بود: “ماموران امنیتی ضمن تفتیش منزل این خانواده بهائی برخی از وسایل شخصی از جمله کتب دینی، لپ تاپ و تلفن همراه آنها را ضبط کرده و با خود بردند. همچنین منزل یک شهروند بهائی دیگر نیز در بجنورد توسط ماموران مورد تفتیش قرار گرفته و کتب دینی وی ضبط شده است.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، اتهامات مطروحه و محل نگهداری این شهروندان اطلاع دقیقی در دست نیست.

شعله شهیدی پیشتر نیر سابقه بازداشت توسط نیروهای امنیتی را داشته است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها