امروز سه شنبه ۲۸ تیرماه، یک زندانی در زندان یزد جهت اجرای حکم اعدام به یکی از سلولهای انفرادی این زندان منتقل شد. این زندانی پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، امروز سه شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۱، یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام به یکی از سلولهای انفرادی زندان یزد منتقل شد‌‌.

هویت او که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده است، حیدر هیبوزاده (براهویی)، فرزند رضا، ۲۹ ساله، ساکن زاهدان عنوان شده است.

امروز خانواده این زندانی جهت آخرین ملاقات به زندان یزد مراجعه کردند.

در این گزارش به ادعای یک منبع مطلع آمده است: «حیدر با اتهام قتل یک محیط بان که در سال ۱۳۹۵ رخ داده بود، بازداشت و در نهایت به اعدام محکوم شد. این در حالی است که حیدر در زمان قتل در یک شهر دیگر به همراه خانواده‌ خود بوده است.»

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها