اجرای حکم اعدام ۸ زندانی

سحرگاه روز چهارشنبه ۶ مهرماه، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهام “تجاوز به عنف” در یک پرونده مشترک به اعدام محکوم شده بودند، در زندان قزوین به اجرا درآمد. همچنین طی روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۰ و ۱۱ مهرماه، ۶ زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۶ مهر ۱‍۴۰۱، دو زندانی در زندان قزوین اعدام شدند.

هویت این زندانیان، “کیومرث پروانه و حسن حجتی” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “این دو نفر حدود ۲ سال پیش بازداشت و در یک پرونده مشترک از بابت اتهام «تجاوز به عنف» توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شدند. حکم آنها بلافاصله در دیوان عالی کشور تایید شد.”

همچنین روز یکشنبه ۱۰ مهرماه، حکم اعدام چهار زندانی به نام های هاشم محمودزاده، یوسف علی چالانی، عباس فتحعلیان و حیدر رمضانی در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد. به علاوه دو زندانی دیگر که تاکنون هویت آنها مشخص نشده است، روز دوشنبه ۱۱ مهرماه در این زندان اعدام شده اند.

این شش زندانی پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع در خصوص اعدام چهار تن از این زندانیان آمده است: “هاشم محمودزاده از چهار سال پیش بازداشت و از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود. یوسف علی چالانی نیز اهل کازرون بود و با همین اتهام به اعدام محکوم شده بود. عباس فتحعلیان دیگر زندانی اعدام شده، اهل شیراز بود و از حدود سه سال پیش بازداشت و از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر از سوی مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بود.”

تاکنون اعدام این زندانیان از سوی رسانه‌ های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

 

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها