شروین حاجی پور به حبس، ممنوع الخروجی

شروین حاجی پور، خواننده ایرانی، با حکم دادگاه انقلاب به سه سال و هشت ماه حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دیگر مجازات ها محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شروین حاجی پور به تحمل حبس و دیگر مجازات ها محکوم شد.

بر اساس حکمی که این خواننده آن را منتشر کرده است، وی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل هشت ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “اغوا و تحریک مردم به اغتشاشات به قصد بر هم زدن امنیت کشور”، با احتساب ایام بازداشت قبلی به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده است. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی سه سال حبس برای وی قابل اجرا خواهد بود.

در این حکم آمده است، “با توجه به اینکه دادگاه مجازات اصلی پیش بینی شده در قانون مجازات اسلامی را برای اصلاح مرتکب کافی ندانسته است”، وی را به “دو سال ممنوعیت خروج از کشور، حمع آوری دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگی، علمی و هنری و انتشار آن در فضای مجازی بنام خود، مطالعه و خلاصه نویسی کتاب قانون زن در اسلام و کتاب زن در آئینه جمال و جلال، به میزان سی صفحه هر یک به صورت مجزا و دستنویس جهت درج در پرونده و ارائه به واحد اجرا و انتشار آن در فضای مجازی و ساخت موسیقی درباره جنایات آمریکا علیه بشریت، جمع آوری نقض حقوق بشر از سوی دولت آمریکا در یک قرن اخیر و انتشار آن در فضای مجازی و شرکت در دوره های آموزشی مهارت رفتار و دانش در حوزه هنر”، محکوم کرده است.

شروین حاجی پور خواننده ساکن ایران در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، پس از انتشار قطعه “برای”، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری منتقل شد.

او نهایتا در تاریخ  ۱۲ مهر همان سال، با تودیع قرار وثیقه صد میلیون تومانی آزاد شد.

چندی بعد این خواننده توسط شعبه ١١ بازپرسی دادسرای ساری تفهیم اتهام شد. مجید کاوه، وکیل مدافع وی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود اتهام مطروحه علیه موکل خود را “فعالیت تبلیغی علیه نظام و ترغیب و تحریک افراد به اعمال خشونت آمیز” عنوان کرده و گفت: “همچنین به موجب قرار نظارت قضایى، دستور منع خروج شروین حاجی پور از کشور به مدت ۶ ماه صادر شده است”.

شایان ذکر است، در پنجاه و پنجمین مراسم جوایز گرمی، تک‌آهنگ “برای” اثر شروین حاجی‌پور به عنوان برنده جایزهٔ ویژه “آهنگ برای تغییر اجتماعی” اعلام شد.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها