حکم زینب کاظمی

زینب کاظمی، شهروند معترض به حجاب اجباری، توسط دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی ارشاد این شهر به هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری محکوم شد. این حکم به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمده است. این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زینب کاظمی به شلاق محکوم شد.

بر اساس این حکم که در روز سه شنبه چهاردهم شهریور ۱۴۰۲ توسط دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی ارشاد تهران صادر و به وی ابلاغ شده است، خانم کاظمی از بابت اتهام “جریحه دار نمودن عفت عمومی” به هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شد. این حکم به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمده است.

کیفرخواست پرونده این شهروند پیشتر در تاریخ دوم مردادماه توسط دادسرای ناحیه سی و هشت تهران به این مجتمع قضایی ارسال شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات خانم کاظمی در تاریخ ششم شهریور سال جاری برگزار شد.

زینب کاظمی، سی و هشت ساله، شهروند ساکن تهران و مهندس پایه یک معماری نظام مهندسی تهران پیشتر به دلیل نداشتن “حجاب” از کاندیداتوری هیات رئیسه مجمع سازمان نظام مهندسی استان تهران کنار گذاشته شده بود. او طی جلسه ای در این مجمع در اعتراض به این اقدام، روسری خود را درآورد و محل را ترک کرد.

این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها