اجرای حکم اعدام ۱۴۲ زندانی

طی ماه گذشته میلادی دست‌کم حکم اعدام ۱۴۲ زندانی در زندان‌های ایران اجرا شده است که به طور میانگین هر دو روز ۹ زندانی اعدام شده و بیشترین آمار اعدام طی یک ماه در سال‌های اخیر بوده است.
با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی ماه می‌۲۰۲۳، دست‌کم حکم اعدام ۱۲۹ زندانی در زندان‌های مختلف ایران اجرا شده است که ۳۷٪ کل این موارد زندانیان بلوچ و کُرد بوده‌اند.

بر طبق این گزارش طی ماه گذشته دست‌کم ۳۱ زندانی بلوچ، ۲۲ زندانی کُرد، ۹ زندانی تُرک و ۶ تبعه کشور افغانستان در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند و هویت ۳۷ زندانی نیز نامشخص می‌باشد.
از مجموع ۱۴۲ زندانی که اعدام شده‌اند ۶ زندانی به اتهام سیاسی و عقیدتی، ۸۳ زندانی به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر، ۴۷ زندانی به اتهام قتل، ۴ زندانی به اتهام تجاوز به عنف و ۲ زندانی نیز به اتهام قاچاق انسان و افساد فی‌الارض اعدام شده‌اند.
قابل ذکر است که طی ماه می‌حکم اعدام یک زن در زندان مرکزی مشهد و همچنین حکم اعدام یک مرد در ملا عام و در شهر مراغه اجرا شدت است.
بیشترین اعدام‌ها در زندان‌های کرمان با ۱۶ مورد، قزلحصار ۱۴ مورد، رجایی شهر ۱۴ مورد، اصفهان ۱۱ مورد، بندرعباس ۱۰ مورد، رشت ۹ مورد، خرم‌آباد ۸ مورد و سنندج ۶ مورد ثبت شده است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها