عدام دو زندانی در زندان های عادل آباد شیراز

سحرگاه امروز یکشنبه ۹ مردادماه، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهامات قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان عادل آباد شیراز و زندان سبزوار به اجر درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل ازسازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه امروز ۹ مرداد ۱۴۰۱، یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

هویت این زندانی که ۴ سال پیش به اتهام قتل بازداشت و توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بود، “رضا معراجی ۳۰ ساله وا اهل ارسنجان” عنوان شده است.

همچنین سحرگاه امروز یکشنبه ۹ مردادماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان سبزوار به اجرا درآمد، هویت این زندانی “نعمت ولی پور، ۳۶ ساله و دارای یک فرزند” عنوان شده است.

این زندانی ۳ سال پیش به اتهام قتل توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بود. او کارگر یک کارخانه بوده و بر اثر مسائل مالی مرتکب قتل شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش اعدام این زندانیان، از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها