بازگشت به زندان فرنگیس مظلوم

روز چهارشنبه ۲ شهریور، فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی سابق، علیرغم ناتمام ماندن مراحل درمان مجددا از بیمارستان طالقانی به زندان اوین بازگردانده شد. خانم مظلوم پیشتر در تاریخ ۳۰ مردادماه، در پی وخامت حال جسمانی از زندان اوین به بیمارستان طالقانی اعزام شده و همان روز بدون تکمیل دوره درمان به زندان بازگردانده شده بود، وی مجددا روز سه شنبه ۱ شهریورماه، با وخامت حال به بیمارستان طالقانی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲ شهریورماه ۱۴۰۱، فرنگیس مظلوم، فعال مدنی به زندان اوین بازگردانده شد.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت این زندانی به هرانا گفت: «امروز خانواده خانم مظلوم پس از حضور در بیمارستان متوجه شدند که مادرشان روز گذشته به زندان منتقل شده است، این در صورتی است که پزشک جراح قلب بیمارستان طالقانی، ضمن تاکید بر انجام عمل آنژیوی قلب، به خانواده خانم مظلوم اعلام کرده بود که روز پنجشنبه عمل جراحی وی انجام خواهشد. حالا این انتقال زودهنگام موجب افزایش نگرانی آنها شده است.»

همزمان امروز نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر با انتشار نامه ای سرگشاده نسبت به افزایش بیماری قلبی در بند زنان زندان اوین ابراز نگرانی کرد و نوشت: «در کمتر از یک ماه ۴ زن در بند زنان دچار حمله قلبی شده اند به بیمارستان برده شد و بستری شده اند… به عنوان فعال حقوق بشر این اتفاقات را نگران کننده می دانم از جامعه پزشکی و هم از مسئولان زندان می خواهم هرچه سریعتر تیم متخصص قلب به بند زنان اعزام کنند تا موضوع بررسی شود. که آیا این حملات قلبی به خاطر کرونا بوده یا علت دیگری داشته است.»

فرنگیس مظلوم، پیشتر در تاریخ ۳۰ مردادماه، در پی وخامت حال جسمانی از زندان اوین به بیمارستان طالقانی اعزام شده و همان روز بدون تکمیل دوره درمان به زندان بازگردانده شده بود، وی مجددا روز سه شنبه ۱ شهریورماه، با وخامت حال به بیمارستان طالقانی منتقل شد.

لازم به یادآوری است پیشتر یک منبع مطلع در خصوص شرایط جسمانی خانم مظلوم به هرانا گفته بود: «خانم مظلوم علیرغم بیماری های متعدد و بلاتکلیفی نتوانسته روند درمان خود را طی کند و در طی ماه گذشته به علت استرس های ایجاد شده به علت احضار های پی در پی و در راه پزشکی قانونی و زندان اوین رفت و آمد کردن، دچار سکته مغزی شدند و چند روز در بیمارستان “مهر پرند” بستری بودند.»

به گفته وی، «اواخر سال گذشته پزشکی قانونی عدم تحمل حبس خانم مظلوم را تایید کرده بود و از طرف دادسرا اعلام کردند جریمه نقدی میشود، ولی در طی شکایت وزارت به جوابیه پزشکی قانونی، مجددا ایشان را برای اجرای تحمل حبس احضار کردند.»

خانم مظلوم در تاریخ ۱۱ مرداد امسال، پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین جهت تحمل دوران محکومیت ۱۸ ماه حبس خود، راهی زندان اوین شده بود.

پیشتر فرنگیس مظلوم در تاریخ ۲۷ مهرماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۱ واحد اجرای احکام دادسرای اوین، احضار شده بود. وی پس از ورود به زندان اوین جهت تحمل دوران محکومیت خود از سوی دادیار زندان، وی را به دلیل عدم توان تحمل حبس، نپذیرفت و در طی نامه ای از پزشکی قانونی خواستار بررسی وضعیت جسمی و معاینات لازمه شد.

خانم مظلوم در تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۸ در منزل خواهر خود بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات، موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. خانم مظلوم نهایتا در تاریخ ۱۶ مهرماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

وی مدتی بعد توسط شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اوین مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

فرنگیس مظلوم پیشتر در تیرماه ۹۹ توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به صورت غیابی محاکمه و از بابت این اتهامات مجموعا ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. شش هم‌ پرونده‌ای خانم مظلوم در این پرونده نیز به احکام حبس محکوم شدند. پس از درخواست واخواهی خانم مظلوم نسبت به صدور این حکم جلسه دادگاه وی در تاریخ ۴ شهریورماه و ۷ مهرماه ۹۹ در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار و رای ۱۸ ماه حبس صادر شد.

 خانم مظلوم نهایتا توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم از طریق ارتباط گیری با سازمان مجاهدین خلق” به ۱ سال حبس تعزیری و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه های معاند نظام” به ۶ ماه حبس و مجموعا به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم اسفندماه سال ۹۹ در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شده که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱ سال زندان برای وی قابل اجرا است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها