اجرای حکم اعدام یک زندانی

سحرگاه امروز پنج‌شنبه ۱۰ شهریورماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان قم اجرا شد. پیشتر ویدیویی از این زندانی در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود که در آن جهت جلوگیری از اعدام زندانیان طلب استمداد کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۱، حکم یک زندانی در زندان قم اجرا شد.

هویت وی حمید قره لر توسط هرانا احراز شده است. وی پیشتر از سوی مراجع قضایی به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود،

چندی پیش ویدیویی در شبکه های اجتماعی از بند یک زندان قم منتشر شد که در آن شماری از زندانیان جهت جلوگیری از اعدام زندانیان طلب استمداد میکردند. حمید قره لر در ویدیو مذکور گفته بود: “اینجا بند یک زندان مرکزی قم است. هر روز یک نفر را می‌برند و می‌کشند و کسی هم نمی‌تواند کاری بکند. در همین ماه محرم ده نفر را کشته اند(اعدام کرده اند)”.

مورخ ۱۵ مردادماه نیز برادر این زندانی با هویت علی قره‌ لر، در زندان قم اعدام شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانی از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها