ضرب و شتم دو کولبر

بامداد یکشنبه ۱۳ شهریورماه، بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود، دو کولبر از ناحیه گردن، کتف، دست و پا زخمی شدند. با احتساب این دو کولبر شمار زخمی شدگان به سه تن رسید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبر نیوز، بامداد یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۱، شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود به سمت گروهی از کولبران موجب مصدومیت دو کولبر شد.

هویت این افراد “اقبال علیزاده، اهل مریوان و علی احمدی، اهل ثلاث باباجانی” عنوان شده است. گفته می‌شود این کولبران از ناحیه گردن، کتف، دست و پا به شدت زخمی شدند.

همچنین در یک رویداد مشابه در بامداد امروز یک کولبر دیگر باهویت “پرویز مرادی اهل ثلاث باباجانی” از ناحیه پا به شدت زخمی شد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۱ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۳ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۸۱ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۱۶ کولبر زخمی شدند و ۱۲ کولبر جان باختند.

 

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها