کامیار حبیبی

کامیار حبیبی، شهروند بهائی ساکن کرج امروز شنبه ۱۹ شهریور توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران ضمن تفتیش منزل، برخی از وسایل شخصی وی را ضبط کرده و با خود بردند. اوایل مردادماه امسال محل کار این شهروند بهائی نیز مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت و پلمپ شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱، کامیار حبیبی، شهروند بهائی در کرج بازداشت شد.

ماموران اداره اطلاعات کرج براساس حکم بازپرس چگینی رییس شعبه ۷ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرج، پس از تفتیش منزل این شهروند بهائی، وی را بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل کردند.

در تاریخ ۹ مرداد امسال محل کار این شهروند بهائی که در ضمینه آموزش موسیقی فعالیت داشت نیز مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت و پلمپ شد.

گفتنی است روز یکشنبه ۹ مرداد، ۷ شهروند بهائی در شهرهای مختلف ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و منازل دستکم ۳۶ شهروند بهائی دیگر مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت.

پس از این اقدامات امام جمعه کرج در مراسم نماز جمعه امروز، طی سخنانی ضمن تشکر از دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی به دلیل برخورد با شهروندان بهائی ایران، این شهروندان را “جاسوسان کشورهای متخاصم” خطاب کرد و اظهار داشت: “امیدواریم برخورد جدی تری با بهائیان صورت بگیرد”.

طی ماه های اخیر فشار سیستماتیک به جامعه بهائی ایران با افزایش چشمگیری روبرو بوده است.

جامعه جهانی بهائی چندی پبش با انتشار بیانیه ای از افزایش سرکوب و فشار بر بهائیان ایران خبر داد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیآن را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها