آزادی موقت سعدا خدیرزاده

علیرغم صدور قرار وثیقه توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک مهاباد، دادستان شهرستان پیرانشهر با آزادی موقت سعدا خدیرزاده مخالفت کرده است. این شهروند اخیرا توسط دادگاه کیفری یک مستقر در شهرستان مهاباد، به ١٢ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، دادستان شهرستان پیرانشهر با آزادی موقت سعدا خدیرزاده شهروند اهل پیرانشهر مخالفت کرد.

مخالفت دادستان پیرانشهر با آزادی خانم خدیرزاده علیرغم صدور قرار وثیقه سه میلیارد تومانی توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک مهاباد صورت گرفته است. اواخر مردادماه امسال نیز، رئیس دادگستری مهاباد، علیرغم تامین قرار وثیقه با آزادی موقت وی مخالفت کرده بود.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “خانواده سعدا خدیرزاده پس از تأمین وثیقه بارها جهت آزادی او به دادگاه انقلاب پیرانشهر مراجعه، اما دادستان از پذیرش وثیقه سه میلیاردی امتناع کرده و خواستار افزایش آن به چهار میلیارد شده‌ است. مخالفت دادستان پیرانشهر در حالی است که نامه آزادی موقت خانم خدیرزاده از دادگاه کیفری مهاباد به زندان مرکزی ارومیه ارسال شده است”.

سعدا خدیرزاده، شهروند بازداشتی اهل پیرانشهر اخیرا توسط دادگاه کیفری یک مستقر در شهرستان مهاباد، از بابت اتهامات “معاونت در قتل یکی از اعضای سپاە پاسداران و عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام” مجموعا به ١٢ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

اولین جلسە دادگاە رسیدگی بە اتهامات او در تاریخ ۲ شهریور ١۴٠١ بە صورت آنلاین در شعبه سوم دادگاه کیفری یک مستقر در شهرستان مهاباد با حضور وکیل مدافع وی و شاکیان پروندە برگزار شد.

سعدا خدیرزاده روز پنجشنبه ۲۷ مردادماه، در اعتراض به تداوم بازداشت بلاتکلیفی، فشار نیروهای امنیتی جهت اخذ اعترافات اجباری و عدم پذیرش وثیقه جهت آزادی موقت خود، در زندان ارومیه از طریق دار زدن خود با روسری، اقدام به خودکشی کرد. وی به دنبال این اقدام به بهداری زندان منتقل و تحت درمان قرار گرفته بود.

این شهروند سه شنبه ۲۵ مردادماه، توسط ماموران اداره اطلاعات و حفاظت اطلاعات زندان ارومیه احضار، بازجویی و تهدید شده بود.

خانم خدیرزاده شهروند اهل پیرانشهر روز پنجشنبه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر بازداشت و روز دوشنبه ۱۷ آبان ماه، به زندان ارومیه منتقل شد. وی روز دوشنبە ۳۰ خردادماه، در یکی از‌ بیمارستان‌های ارومیە با عمل سزارین، زایمان کرد و پس از‌ یک روز بە زندان ارومیە بازگرداندە شد.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها