تداوم فراخوان‌ها برای خیزش سراسری

با وجود تهدیدهای مقام‌های حکومت، فراخوان‌های جدید از جمله فراخوان‌های «دختران پیشرو» و «جوانان محلات تهران» برای ادامه‌ خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی و همچنین برداشتن روسری در روزهای آینده منتشر شده است.

شماری از دانش‌آموزان دختر مقطع متوسطه در بیانیه‌ای با عنوان «دانش‌آموزان پیشرو» اعلام کردند برای اعتراض به حجاب اجباری و بازداشت غیرقانونی دانش‌آموزان در جریان خیزش سراسری،‌ روز دوشنبه مقنعه‌های خود را در مدارس از سر بر خواهند داشت و شعار «نه روسری،‌ نه توسری» سر خواهند داد

در روزهای گذشته تعدادی از دانش آموزان بازداشت و تعدادی نیز کشته شده‌اند.

گروهی از جوانان مخالف جمهوری اسلامی نیز با صدور اطلاعیه‌ای با عنوان «جوانان محلات تهران» از مردم این شهر خواسته‌اند ساعت ۱۶ روز یکشنبه سوم مهرماه و همزمان با تجمع «جیره‌خواران» حکومت،‌ در میادین اصلی پایتخت حاضر شده و اعتراضات خیزش سراسری علیه «استبداد نظام اسلامی» را ادامه دهند.

حکومت نیز پس از شکست تجمع حامیان خود در روز جمعه و انتشار تصاویری از حضور کم شمار افراد در آن، بار دیگر روز یکشنبه در مسیرهای منتهی به میدان انقلاب مراسم عزاداری به مناسبت ایام ماه صفر برگزار کرده است.

حکومت همچنین با هدف کاهش اعتراضات کلاس‌های دانشگاه‌ها را غیر حضوری کرده است.

در همین حال دانشگاه شریف اعلام کرد که «با توجه به وقایع اخیر و ضرورت محافظت از دانشجویان و کاهش نگرانی‌ها» کلاس‌های درس در این هفته به‌صورت مجازی برگزار می‌شود.

در روزهای گذشته و پس از خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، کلاس‌های درس در دانشگاه‌های لرستان، محقق اردبیلی، همدان و تعدادی از دانشگاه‌های تهران از حضوری به مجازی تغییر یافته است.اعتراضات به قتل مهسا امینی و ‌خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی از بیمارستان کسری در تهران آغاز شد و سپس از سقز، شهر محل زندگی او و دیگر شهرهای استان کردستان گسترده شد.

علاوه بر حدود ۶۰۰ شهروند بازداشت شده در اعتراضات در استان‌های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و ایلام تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی در این استان ها بازداشت شده اند.

سیاوش حیاتی، دبیر جبهه‌ متحد کرد و سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان، از جمله‌ افراد بازداشت شده در روزهای گذشته است.

در همین حال جبهه‌ متحد کرد و مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان، در بیانیه‌ مشترکی «ضمن هشدار به حاکمیت برای دست برداشتن از سرکوب اعتراضات»، خواستار آزادی همه بازداشت‌شدگان و پایان دادن به تهدید خانواده‌های کشته‌شدگان و پذیرش حق دادخواهی آنان شدند.

این دو گروه از مقامات حکومت خواستند «ساختار معیوب حاکم را اصلاح» و«رفتار و نگرش خود را تغییر دهند؛ قبل از این که مجبور شوند صدای انقلاب مردم را بشنوند.»

مقامات جمهوری اسلامی در واکنش به ادامه اعتراضات همچنان به تهدیدهای خود ادامه داده و خیرش سراسری مردم را به کشورهای خارجی نسبت می‌دهند.

در همین حال وزارت خارجه جمهوری اسلامی در اعتراض به آنچه «فضاسازی‌های رسانه‌های فارسی‌زبان لندن‌نشین علیه جمهوری اسلامی» در زمینه خیزش سراسری مردم خوانده، سفیر بریتانیا را احضار کرد.

وزارت خارجه ایران همچنین سفیر نروژ را در اعتراض به موضع رییس ایرانی‌الاصل پارلمان آن در حمایت از خیزش مردمی احضار کرده است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

3.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها