رییس مجلس نمایندگان آمریکا به ایران

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، ضمن ستایش از قیام زنان ایرانی به ایران اینترنشنال گفت جان باختن مهسا امینی غم و اندوه مردم ایران را به عمل تبدیل کرد.

پلوسی در نشست خبری خود در پاسخ به آرش علایی، خبرنگار ایران اینترنشنال، «رشادت زنان ایران را که برای آزادی خودشان بیرون آمدند» ستود و گفت: «قتل مهسا دلخراش است اما واکنش را برانگیخت و غم و اندوه را به عمل تبدیل کرد که می‌تواند از نظر آزادی برای زنان و دیگران در ایران مفید باشد.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز جمعه با تاکید بر تلاش واشینگتن برای یافتن راه‌های حمایت از معترضان ایران گفت: «وقتی می‌بینیم حکومت ایران به معترضان مسالمت‌جو شلیک می‌کند و دسترسی مردم را هم به اینترنت می‌بندد، ما فقط نظاره‌گر نخواهیم بود، بلکه اقدام می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «به یافتن راه‌های حمایت از کسانی که در ایران در حال بیان مسالمت‌آمیز خواسته‌های خود هستند ادامه داده و علیه کسانی که در این سرکوبگرانه‌ترین موارد نقض حقوق بشر نقش داشته‌اند اقدام خواهیم کرد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز در نشست خبری خود گفت: «سرکوب وحشیانه شهروندان و زنان شجاع ایران را محکوم می‌کنیم. آنها صرفا برای حق، عزت و عدالت تظاهرات می‌کنند. ما نه در حرف که در عمل کنار آنها خواهیم بود. به شناسایی عوامل سرکوب و کشتار مردم ایران ادامه می‌دهیم تا آنها را تحریم کنیم.»

از سوی دیگر، مورگان اورتگاس، سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا، در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران اینترنشنال مذاکره با رژیمی که مردم ایران را سرکوب می‌کند اشتباهی بزرگ خواند و گفت: «دولت بایدن باید به مذاکرات با جمهوری اسلامی پایان دهد، چرا که هر توافقی می‌تواند پول زیادی در اختیار حکومت قرار دهد که علیه منافع مردم ایران به کار گرفته شود.»

پیش تر در روز جمعه، ۵۴کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک ضمن ابراز تاسف از مرگ مهسا امینی، استفاده از خشونت فیزیکی علیه زنان را محکوم کردند و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند که از استفاده از زور علیه معترضان مسالمت‌جو خودداری کنند.

نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به حضور ایالات‌ متحده در میان این کشورها گفت: کشورهای امضا کننده این بیانیه از ایران می‌خواهند در مورد مرگ مهسا امینی تحقیق سریع، کامل، بی‌طرف و شفاف انجام دهد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز با اشاره به بیانیه این ۵۴ کشور گفت: «وقت آن است که رهبران ایران به این فراخوان جهانی گوش کنند و به خشونت علیه مردم خود پایان دهند.»

در همین حال واکنش‌های مقامات اروپایی به کشته شدن مهسا امین و سرکوب خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد.

شماری از نمایندگان احزاب مختلف آلمان ضمن اعلام همبستگی با خانواده مهسا امینی و معترضان در ایران، بر لزوم اقدامات لازم علیه مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کردند.

همزمان با گسترش اعتراضات در شهرهای مختلف ایران و فراخوان ایرانیان برای برگزاری تظاهرات در سراسر جهان در روز شنبه، شورای مدیریت گذار همراه با برخی دیگر از شوراها، نهادها، انجمن‌ها و گروه‌ها، در بیانیه‌‌ای خواستار آغاز اعتصاب سراسری از این روز (نهم مهر) برای حمایت از خیزش سراسری مردم ایران شد.

این شورا از همه اقشار و گروه‌های اجتماعی از جمله کارگران، معلمان، کسبه و بازاریان خواست با دست زدن به اعتصاب سراسری از روز شنبه نهم مهر، «به یاری جوانان ایران» بشتابند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها