تداوم بازداشت نبیل موفقی

امروز پنجشنبه سیزدهم بهمن ماه، نبیل موفقی، ۲۴ ساله شهروند بهائی ساکن ساری علیرغم گذشت ۲۱ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت به سر میبرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه سیزدهم بهمن ماه ۱۴۰۱، نبیل موفقی شهروند بهائی ساکن ساری در بازداشت و بی خبری به سر میبرد.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده وی به هرانا گفت: “طی این مدت خانواده یک بار با پیامک قضایی مطلع شد که پرونده او را به دادگاه انقلاب ساری ارسال کرده اند اما فردای آن روز گفتند پرونده برگشت خورده است. با وجود پیگیری های مکرر خانواده و ارسال نامه دادخواهی به بیش از ده نهاد دولتی و اشاره به بیماری فررزند خود، نبیل همچنان در بازداشت به سر میبرد.”

نبیل موفقی در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۴۰۱، در منزل یکی از بستگانش در شهرستان گنبد کاووس توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. ماموران ضمن تفتیش منزل، برخی لوازم شخصی از جمله لپ تاپ و تلفن همراه متعلق به وی را ضبط کردند.

تاکنون از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی حاصل نشده است.

 

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

5 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها