جانباختن سوختبر

امروز شنبه چهارم فروردین ماه، یک سوختبر که پیشتر در پی تعقیب و گریز و تیراندازی نیروهای نظامی در منطقه پوگی حاجی آباد واقع در شهرستان زاهدان زخمی شده بود، در پی شدت جراحات وارده جان باخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، امروز شنبه چهارم فروردین ۱۴۰۳، یک سوختبر در پی شدت جراحات وارده جان باخت.

بر اساس این گزارش، باسط صالح‌ نژاد پس از چند روز بر اثر جراحات وارده در بیمارستان “امام علی” زاهدان جان خود را از دست داد.

این سوختبر مورخ بیست و نهم اسفندماه سال گذشته، به همراه برادرش در پی تعقیب و گریز و تیراندازی نیروهای نظامی در منطقه پوگی حاجی آباد واقع در شهرستان زاهدان، زخمی شده بودند.

گفتنی است، اسماعیل صالح نژاد برادر این شهروند جان باخته، هم اکنون در بیمارستان مذکور تحت درمان است.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۴۰۲، به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

در طول سال ۱۴۰۲، مجموعا ۵۴۰ شهروند هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفتند، که از میان آنها ۱۲۹ شهروند جان خود را از دست دادند، که این آمار شامل جان باختن ۲۹ کولبر، ۲۹ سوختبر و ۷۱ شهروند دیگر میشود. ۴۱۱ شهروند نیز به واسطه شلیک بی ضابطه اعضای ارگانهای نظامی مجروح شدند که از این تعداد ۳۵۳ نفر کولبر، ۳۳ شهروند عادی و ۲۵ نفر سوختبر هستند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها