سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۹ تیرماه، حکم اعدام دو زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان دستگرد اصفهان به اجرا درآمد. در خبری دیگر، شامگاه سه شنبه ۲۸ تیرماه، دو زندانی محکوم به اعدام با همین اتهام، جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی زندان بیرجند منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دو زندانی در زندان دستگرد اصفهان به اجرا درآمد.

هویت این افراد داریوش خزایی حدودا ۶۰ ساله، متاهل اهل و ساکن زابل و محمود صادقیان ۲۸ ساله، متاهل، پدر دو فرزند و اهل روستای محمدیه از توابع شهرستان فلاورجان استان اصفهان عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “این دو زندانی در سال ۹۸ در اصفهان بازداشت و از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر در دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بودند. این زندانیان تا زمان اجرای حکم در زندان دستگرد اصفهان تحمل حبس می‌کردند.”

خانواده این افراد روز گذشته جهت آخرین ملاقات به زندان دستگرد اصفهان رفته و با آنها دیدار کرده بودند.

در خبری دیگر، شامگاه سه شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۱، دو زندانی که آنها نیز پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، جهت اجرای حکم به سلول های انفرادی زندان بیرجند منتقل شدند.

هویت یکی از این افراد «ذبیح الله براهویی، فرزند رمضان، ۳۸ ساله، متاهل و دارای پنج فرزند، اهل شهرستان زابل و ساکن در روستای لوتک» عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: آقای براهویی در سال ۹۸ بازداشت شد. وی سپس توسط دادگاه انقلاب بیرجند به اعدام محکوم و از زمان دستگیری تاکنون در زندان این شهر نگهداری شده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها