روز گذشته پنجشنبه ۳۰ تیرماه، حکم اعدام دو زندانی از جمله یک زن که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر و قتل به اعدام محکوم شده بودند در زندان یزد به اجرا درآمد. با احتساب این زندانیان، شمار اعدام شدگان روز گذشته در زندان یزد به ۳ تن افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، روز گذشته پنجشنبه ۳۰ تیرماه ۱۴۰۱، دو زندانی در زندان یزد اعدام شدند.

براساس این گزارش هویت این زندانیان “امیر اجاقی و رباب دانایی اهل یزد” عنوان شده است.

در این گزارش آمده است امیر اجاقی با اتهامات مرتبط با مواد مخدر، در سال ۹۵ در مهریز یزد بازداشت شده بود و رباب دانایی از بابت اتهام‌ قتل به اعدام محکوم شده بود.

یک منبع مطلع درباره این زندانیان گفت: رباب دانایی لحظاتی قبل از اجرای حکم اعدام به علت نارسایی قلبی از حال رفت، اما با این حال حکم وی اجرا شد.

حال وش روز گذشته از اجرای حکم اعدام یک زندانی دیگر در زندان مرکزی یزد خبر داده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش اعدام این زندانیان، از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها