بلاتکلیفی ساناز تفضلی

ساناز تفضلی، این شهروند بهائی علیرغم گذشت بیش از هفت ماه از زمان دستگیری، کماکان در زندان وکیل آباد مشهد در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه دهم تیر ۱۴۰۲، ساناز تفضلی، کماکان در بازداشت بسر می برد.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “در تاریخ بیست و نهم خرداد قرار بازداشت این شهروند بهائی به پایان رسیده است. حدود یک ماه پیش پرونده وی جهت رسیدگی به شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد ارجاع شد و تا کنون قاضی این شعبه دو مرتبه با درخواست آزادی خانم تفضلی به قید وثیقه مخالفت کرده است. همچنان تاریخی برای برگزاری جلسه دادگاه مشخص نشده و این شهروند بهائی به صورت بلاتکلیف در زندان وکیل آباد مشهد بسر می برد.”

ساناز تفضلی، شهروند بهائی ساکن مشهد در تاریخ یک آذرماه سال گذشته، توسط نیروهای اداره اطلاعات همراه با تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی خود و خانواده اش، بازداشت شد. او پس از چندین بار تمدید قرار بازداشت، نهایتا در تاریخ هشت دی ماه به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

در مراحل بازپرسی، اتهامات مطروحه علیه وی “تبلیغ علیه نظام، تشکیل و راه اندازی گروه های مخالف نظام، طرفداری از دول متخاصم” عنوان شده است.

در بهمن سال گذشته برای آزادی خانم تفضلی وثیقه ده میلیارد تومانی تعیین شد که مدتی پس از تامین وثیقه، تبدیل قرار بازداشت وی به آزادی موقت، لغو و وثیقه به خانواده بازگشت داده شد.

ساناز تفضلی، چهل و پنج ساله، پیش از این نیز در اوایل دهه ۹۰، سابقه بازداشت و تحمل حبس را داشته است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهروز

😐😐😐