مرگ یک سوختبر در پی تعقیب و گریز

روز پنجشنبه بیست و ششم بهمن ماه، در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی در محور نهبندان، خودرو یک سوختبر واژگون شد و وی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز پنجشنبه بیست و ششم بهمن ۱۴۰۲، یک سوختبر در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی کشته شد.

هویت این سوختبر، افشین خواجه محمودی، ۲۹ ساله و اهل زابل گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، نیروهای نظامی در محور نهبندان زیر لاستیک های خودروی آقای خواجه محمودی خارک انداختند که باعث واژگونی و آتش گرفتن خودروی وی شده است. این سوختبر بر اثر سوختگی و شدت جراحات وارده جان خود را از دست داده است.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳، به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

در سال ۲۰۲۳ مجموعا ۴۰۲ شهروند هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفتند، که از میان آنها ۱۲۰ شهروند جان خود را از دست دادند، که این آمار شامل جان باختن ۲۰ کولبر، ۳۷ سوختبر و ۶۳ شهروند میشود. ۲۸۲ شهروند نیز به واسطه شلیک بی ضابطه ارگانهای نظامی مجروح شدند که از این تعداد ۲۲۸ نفر کولبر، ۳۱ شهروند عادی و ۲۳ نفر سوختبر هستند.

به علاوه، ۱۱ سوختبر نیز در پی تعقیب و گریز نیروهای نظامی دچار حادثه شدند. از این میزان ۷ سوختبر کشته و ۴ سوختبر دیگر نیز مجروح شدند.

توسط حسن حمزه زاده حیقی

حسن حمزه زاده متولد سال ٦٥ در كرج ،كارشناس رشته عمران ساختمان و فعال حقوق بشر در ايران بوده و سعى دارم در اين راه بزرگ با قدم هاى كوچك و پيوسته در راستاى هدف خود كه آزادى و برابرى و رعايت تمامى قوانين حقوق بشرى در ايران ميباشد حركت كرده و باشد كه فعاليت هاي اين حقير در جهت آگاهى رسانى و افشاگرى كار آمد بوده و به اميد روزي كه طلوع خوشيد نويد بخش انسانيتى توام با حس آزادى و رهايى از ظلم و ستم نه تنها براي مردم ايران بلكه براى تمامى جوامع بشر باشد .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها